Studijní vzdělávací zájezd do Velké Británie

květen 2003

FOTO

Ve dnech 24. - 29. 5. 2003 skupina 43 žáků a 4 učitelů ZŠ Přeštice navštívila Velkou Británii. Cílem poznávacího zájezdu byla slavná anglická města Oxford, Stratford nad Avonou a Londýn. Náš autobus vyjel od budovy ZŠ v sobotu 24. května v 16,15 hodin. Trasa vedla po dálnicích nočním Německem a Belgií a skončila časně ráno ve francouzském přístavu Calais. Trajektem jsme přepluli kanál La Manche.

Prohlídkou přístavního města Doveru začal náš několikadenní pobyt v Anglii. Obdivovali jsme zdejší monumentální hrad čnící nad bílými pobřežními útesy a samozřejmě jsme se vydováděli na zdejší pláži.

V romantickém městečku Canterbury jsme navštívili proslulou katedrálu . Při procházce městem, jehož centrum si zachovala středověký ráz, jsme měli pocit, že se zde zastavil čas.

V podvečerních hodinách jsme se ubytovali v rodinách v Oxfordu.

Následující den - v pondělí 26. května - jsme se blíž seznámili s univerzitním městem Oxfordem (obr5 obr6), především však se slavnou kolejí Christ Church College (obr7 obr8 obr9 obr10). I naše paní učitelky neodolaly a zapózovaly před foroaparátem.

V jídelně zdejší koleje už voněla večeře připravovaná pro studenty. Když jsme procházeli podél dlouhých stolů, nemohli jsme nevzpomenout dobrodružství Harryho Pottera - část filmu se natáčela také tady.

Občas jsme byli hodně unavení a našemu pedagogickému dozoru dalo hodně práce nás přesvědčit, abychom svá utrmácená těla přiměli k další cestě.

V Oxfordu jsme byli svědky mimořádné události. V pestrobarevném průvodu kráčeli, jeli na alegorických vozech i v roztodivných dopravních prostředcích děti i dospělí - od nejmenších po universitní studenty a jejich pedagogy, sportovci, úklidové čety a mnozí další, kteří jsou s univerzitou spjati. V tento den byl totiž v Oxfordu svátek zvaný Bank Holiday.(obr14 obr15 obr16).

Úterý 27. května bylo vyhrazeno " návštěvě rodiště Williama Shakespeara, malebnému Stratfordu nad Avonou.(obr17 obr18). Příchozí všude narážejí na jméno zdejšího slavného rodáka, proslulé divadelní scény i půvabné labutě čeřící poklidnou hladinu říčky Avony.

Naším cílem však byly rodné domy hlavních protagonistů dávných slavných časů - Williama Shakespeara ve Stratfordu a jeho manželky Anny Hathaway v nedaleké vesničce Shottery. Památce velkého dramatika jsme ses poklonili i v kostele Trinity Church ( Shakespeare zde byl pokřtěn i pohřben ).

Středa 28. května byl naším posledním dnem na půdě Anglie. Ráno jsme se rozloučili s našimi hostiteli (obr25 obr26 obr27) a pak už autobus zamířil do Londýna. Náš cíl byl jsný : Muzeum voskových figurín, procházka městem, plavba výletní lodí po Temži a prohlídka starobylého Toweru.

Vyfotografovat si Buckinghamský palác a pomník královny Victorie je samozřejmou povinností každého turisty.

Budovy parlamentu jsme sice jen míjeli, ale vyzvánění slavného Big Bena jsme si nenechali ujít.

Taxíky jsou v Londýně opravdu černé. Pevnost Tower se tvářila hrozivě, ale ve skutečnosti to byla oáza klidu v centru rušného velkoměsta. Korunovační klenoty jsme si sice vyfotit nemohli, ale vedle slavných strážců Toweru jsme se cítili také dost důležití (obr34 obr35). Cesta k autobusu vedla přes slavný Tower Bridge.

Poslední piknik na cestě domů. Naši skvělí řidiči a pan průvodce.

Cesta domů vedla nejprve do anglického přístavu Folkestone a Eurotunelem do Calais. Odsud jsme se stejnou trasou vrátili domů. Do Přeštic jsme dorazili ve čtvrtek 29. května odpoledne.

Návštěva Velké Británie byla pro nás mimořádným zážitkem. Trasa zájezdu byla zvolena velmi dobře, rovněž organizace byla výborně zajištěna. Poděkování za to patří pracovníkům CK Školní zájezdy Brno i paním učitelkám ZŠ Přeětice. Pro žáky naší školy připravili už druhý poznávací zájezd do Anglie - doufejme, že ne poslední.