Studijní vzdělávací zájezd do Velké Británie 2005
Ostrovní království                                                                         FOTO
Bylo jedno kouzelné království...

Ne, nejde o pohádkový příběh. Oním královstvím je Velká Británie. Nadšení cestovatelé, žáci 8. a 9. tříd ZŠ Přeštic, v něm prožili nezapomenutelný týden.

Dnem "D" se stal 29.květen 2005. V odpoledních hodinách jsme netrpělivě přešlapovali před hlavním vchodem do budovy školy, mimochodem v tom největším vedru, jaké si vůbec umíte představit. Autobus se dostavil v kanárkově žlutém provedení uvnitř byl komfortně vybavený. Později jsme nejvíc ocenili video a chlazené nápoje.

Ve francouzském přístavu Calais jsme se nalodili na ranní trajekt, ten nás převezl do anglického přístavu Doveru. Další cesta už směřovala přímo do středu Londýna. Za neustálého cvakání fotoaparátů jsme nastoupili do známého London Eye  - obřího " ruského " kola. Pohled na město z ptačí perspektivy byl úchvatný. Času na prohlídku britské metropole bylo žalostně málo, a tak rychle: budovy parlamentu a slavný Big Ben, Westminsterské opatství, letmý pohled přes obrovská železná vrata a ozbrojené stráže do Downing Street, pak úprkem v prudkém lijáku k Buckinghamskému paláci.  . Odpoledne si počasí asi řeklo, že už nás dost potrápilo. Při svačině na Trafalgarském náměstí, prohlídce Národní galerie i při nakupování suvenýrů v Covent Garden nás sluneční paprsky už zase vesele škádlily.

Cílem naší další cesty byl Cardiff, hlavní město Walesu. Před prvním setkáním s hostitelskými rodinami i leckterý ostřílený hoch znervózněl a honem si v duchu opakoval anglické fráze. Naše obavy však byly zbytečné - domluvili jsme se bez větších obtíží.

Následující dny byly vyhrazeny putování po jihozápadním Walesu. O téhle části Británie se právem říká, že je to země mnoha hradů. Některé jsme míjeli, dva jsme navštívili - rozsáhlý vodní hrad Caerphilly  a monumentální hradní komplex Cardiff.

Počasí bylo dokonale věrné britské tradici - většinou mžilo, občas pršelo. Na vlastní kůži jsme zakusili i to, co Britové označují slovy: " Its raining cats and dogs. ". ( Leje jako z konve ). Zažili jsme však i jedno horké slunečné odpoledne - na písčité pláži zátoky Rhossili Bay  poloostrova Gower.

Náš program byl doslova nabitý, tak alespoň to nejzajímavější: Muzeum velšského života ( lidový skanzen v přírodě ), slavný ragbyový stadion v Cardiffu, zátoka Cardiff Bay..

Své putování po britském království jsme zakončili návštěvou světoznámého lázeňského města Bath. Navštívili jsme proslulé římské lázn, prošli se kolem monumentálních bloků lázeňských domů Royal Crescent, dívky si vyzkoušely korzety v Muzeu kostýmů.

¨Přišel podvečer a nás čekala dlouhá zpáteční cesta. Na co jsme se nejvíc těšili? Asi na české jídlo. Po týdnu jsme měli toustů a bramborových lupínků s octem plné zuby. S Británií a jejími přátelskými obyvateli jsme se však loučili neradi. Prožili jsme báječné dny se skvělými lidmi - se dvěma sympatickými řidiči, s milou průvodkyní ( její fundovaný výklad byl samozřejmě většinou anglický ). Poděkování patří hlavně našim vyučujícím za to, že pro nás zájezd připravily.

Návštěva ostrovního království je dnes už minulostí. Připomínají nám ho jen suvenýry, záběry videokamer a alba plná fotografií. Když si je prohlížíme, říkáme si: " Tady všude jsme byli! "

Pavla Stuchlová, Michaela Valentová, Gabriela Vavřičková