Adopce na dálkuÒ        Připojte se také,       pomozte ugandským dětem...

Program Help Uganda, kterou organizuje Arcidiecézní charita Praha, Londýnská 44, 120 00 Praha
tel.    224246519(73),  . http://www.charita-adopce.cz/
adopce@charita-adopce.cz

Naše škola ve spolupráci s Radou rodičů sponzoruje ugandskou dívku                                 Domovská stránka

BESEDA S LENKOU ČERNOU

Máme to z Čech daleko k rovníku, kde leží Uganda. Ale neměli bychom mít daleko k lidem, kteří tam žijí.
 Rozdíl v čase ukazovaném našimi a ugandskými hodinkami je pouhé dvě hodiny. Rozdíl mezi historickými dobami, ve kterých žijeme, je pro některé obyvatele Ugandy mnohem, mnohem větší.
Zvykli jsme si brát některé věci jako samozřejmé, například, že děti chodí do školy a nemají hlad. Zvykli jsme si na to, že hračky pro naše děti je možné koupit. Zvykli jsme si na to, že naše děti mají zajištěnou lékařskou péči, kterou nemusí platit. V Ugandě je tohle všechno jinak.

Studenta Vysoké školy Ekonomické v Praze Lenka Černá pobývala téměř celý rok  v Ugandě. Kromě toho, že zde učila děti na vesnické škole, nastartovala a zorganizovala projekt na pomoc ugandským dětem. Nyní kromě studia řídí projekt Adopce na dálku při Arcidiecézní charitě v Praze.
Přečtěte si, co o Ugandě napsala na začátku svého pobytu:

Moji drazi,
tak jsem stravila skoro 5 dni praci na vesnici, nedaleko mista, kde ucim a kde jsem puvodne bydlela.Mym ukolem bylo vyplnit formulare , ktere jsem vytvorila na pocitaci - tzn. vsechny informace detech, pro ktere se budeme snazit najit v Cechach sponsory.
Myslim, ze za techto par dni jsem se naucila vic nez za rok skoly. Videla jsem neuveritelne strasne podminky, ve kterych lide ziji. AIDS radi a zabiji. Videla jsem lidi v poslednim stadiu AIDS, jak sedi pred hlinenou chatrci, ktera je na spadnuti a kolem jsou 3 deti, ktere musi nekde sehnat jidlo a penize. V jedne rodine bylo nejstarsimu 9 let. Tyhle deti ani nechodi do skoly, jsou podvyzivene a jejich obleceni z nich primo pada, jak je roztrhane. JEjich pribuzni uz davno umreli na AIDS. Jsou tu vesnice, kde clovek sotva najde lidi v produktivnim veku, zbyvaji jenom deti a stari lide. Tak jsem tyhle dny chodila s mistnim pastorem od domu k domu (rodiny byly predem peclive vybrany, pro zacatek chceme pomoci jenom tem nejchudcim) a zjistovala jsem informace o detech a rodinach - nekdy poradne zajimava story, polygamie, rozvody jsou tu bezne. Clovek muze vystopovat, jak se AIDS pekne siri. Napr. jsem videla umirajici zenu, jeji prvni manzel uz davno zemrel, jeji bratri a cela rodina taky a druhy manzel, ktery se s ni rozvedl a nasel si dalsi 2 zeny, tak nakazil dalsi lidi a jedna jeho zena a par deti take umrely na AIDS.
O moji bezpecnost se nemusite bat, tito lidi jsou neskodni a jsou neskonale vdecni, ze se jim snazim pomoct. Cely vikend me doprovazel pastor a dalsi 3 lidi, takze to bylo bezpecne. Jinak se mam dobre, pracuju, sec to jde a taky ctu knizky o ekonomii a rozvojovych zemich (ty jsem objevila ve svem novem pokoji), tak alespon tolik nevypadnu z uceni ;-) dalsi vikend bude oficialni ukonceni skolniho roku, tak se tesim, budou prazdniny a budu se moc soustreditna jinou praci.
Je tu porad krasne pocasi, nemuzu tomu verit, slunicko kazdy den, 27 stupnu - tohle nemuzou byt Vanoce!!! Asi se mi bude strasne styskat, musim to nejak prezit ;-))Mejte se vsichni krasne, dam vam vedet, az dostaneme oficialni povoleni k tomu zacit sponzorovat deti - vim, ze plno z vas se chce zapojit. Mam z toho strasnou radost. Pracujeme na tom. Napisu vam vsechny informace pozdeji.

Ahoj

Lenka

Dívka Fiona adoptovaná naší školou

nyní je Fioně 9 let

Fioně v 7 letech

Fiona v šesti letech

Obrázek od Fiony

Fiona Nalubowa je devítiletá dívka. Má dvě sestry, žije s matkou na vesnici v oblasti Kikube, otec je opustil. Často onemocní malárií a chřipkou.
Náš finanční příspěvek je adresně poskytnut  Fioně. Je jí zaplaceno školné, oblečení, ve škole dostává  oběd a nezávadnou převařenou vodu.

Fionino vysvědčení

Dostali jsme dopis tohoto znění:

Vážení,

Velmi mě zaujalo, že jste se jako škola rozhodli adoptovat dítě a umožnit mu tak vzdělání. Dáváte velmi dobrý příklad Vašim dětem i ostatním školám. Dovolte mi proto Vám napsat víc o Vaší holčičce.

Fiona měla obrovskou radost z Vašeho dopisu a dárků. Bez Vaší asistence by pravděpodobně nikdy do školy nechodila. I přes svůj věk si to uvědomuje a je na "své" sponzory patřičně hrdá.

Posílá Vám obrázky, které sama nakreslila. Africké děti jsou jiné než české, proto pro ni bylo velmi těžké napsat dopis a nakreslit obrázky.

Fiona nastoupila v únoru do předškolní třídy, kde se učí číst a psát. Podle názoru své učitelky je Fiona velmi aktivní a vždy se hlásí, když paní učitelka chce, aby někdo přišel k tabuli. Velmi hezky zpívá a tancuje. V prvním semestru (únor až květen) získala v prospěchu 25.místo ze 75 dětí ve své třídě.

Na moji otázku, co by Vám chtěla vzkázat, odpověděla, že se jí velmi líbil první školní den. Učitelé připravili s naší pomocí pro děti dopoledne plné her a soutěží. Fioně se ze všech českých hraček nejvíce líbilo jojo a z her hra" Rybičky, rybičky, rybáři jedou". Motivovali jsme tak děti k tomu, aby včas zahájily školu, protože v Ugandě se děti většinou začnou učit 2-3 týdny po skončení prázdnin, což se ve Fionině Škole pro sirotky snažíme odstranit.

Ještě jednou Vám děkuji za Vaši pomoc, bez které bychom tento program nemohli uskutečnit. Velmi si jí vážíme.

Lenka Černá,
Programme Coordinator