Menu schované do tlačítka

 

Zpráva o férovém obchodování

6. dubna byla pro některé třídy ZŠ Přeštice připravena přednáška o programu Fair Trade. Překvapilo mě, že nějaký takový projekt existuje. Překlad názvu Fair Trade je férový obchod, což o práci těchto lidí hodně vypovídá. Starají se o to, aby rolníci z Afriky, Asie a Latinské Ameriky dostali za svou práci spravedlivý podíl peněz.

Přednáška obsahovala informace ve čtyřech jazycích. V aule nás uvítali dvě usměvavé slečny, Lenka Černá a Ioanna Papadatou, studentka z Řecka, která po celou dobu mluvila anglicky, česká představitelka tohoto programu mluvila také anglicky, ovšem když bylo potřeba, neváhala překládat. Zhlédli jsme i osmiminutový film ve slovenštině, doprovázely jej německé titulky.

Základní myšlenka spočívá i v tom, že peníze zemědělcům vystačí nejen na živobytí, ale také na vodu, sociální zařízení a na školu pro děti. Fair Trade se stará i o kvalitu výrobků, proto veškeré zboží prochází přísnou kontrolou. Takové výrobky jsou označeny BIO . Mne na projektu nejvíc oslovilo to, že Fair Trade přísně sleduje, aby nebyla využívána dětská práce. Víte, že na celém světě pracuje 218 miliónů dětí?

Myšlenka Fair Trade mě velmi oslovila a zaujala. Mám pocit, že takových organizací by mělo být víc. A víte, že i vy můžete pomoct zakoupením těchto výrobků v prodejnách se zdravou výživou nebo v supermarketech?

Hana Süssová, Naďa Švihlová, Filip Vaněk, žáci 9. C ZŠ Přeštice

AKTUALITY

ŠKOLNÍ ROK 22/23
organizace, prázdniny, pomůcky...

ÚSPĚCHY V SOUTĚŽÍCH

Úspěch žáků 1. stupně v přespolním běhuNEW

Páťáci přivítali prvňáky

Nabídka zájmových kroužků

Deváťáci přivítali páťáky (červen)

Exkurze do Národního technického muzea

ROZLOUČENÍ S VYCHÁZEJÍCÍMI ŽÁKY (foto)

ARCHIV 21/22


ZAJÍMAVOSTI

Pocta Josefu Hlávkovi ke 190. výročí narození

Prestižní cena za vědu pro paní Lenku Zdeborovou, naši bývalou žákyni

Letecké snímky školních budov

Ze života Josefa Hlávky - videopořad

Jak povodeň v roce 2002 ohrožovala školu


jídelníček

youtube

Počasí u nás


archiv

 

Základní škola Josefa Hlávky Přeštice, Na Jordáně1146
IČO: 49181891
webmaster  

Prohlášení o přístupnosti