NAŠE VLAST

V úterý 26. dubna 2016 se uskutečnila dějepisná exkurze pro 7. ročník s názvem „Naše vlast“. Pro účastníky byl připraven celodenní výukový program na hoře Říp, který spočíval v plnění rozličných úkolů u vybraných slavných českých osobností. Již pod Řípem na nás čekal průvodce, který nás vyvedl strmou stezkou na vrchol hory. Zde jsme se rozdělili do čtyř skupin, ve kterých jsme následně strávili celý den. V rámci každé skupiny došlo ještě na přerozdělení do barvou rozlišených čtyř týmů, které soutěžily proti sobě. Postupně jsme se setkali s mistrem Janem Husem, který nás zavedl do zdejší rotundy sv. Jiří, kde jsme si vyslechli Husovo kázání a odpovídali na otázku, čeho si nejvíce ceníme na naší zemi. Čekaly nás také úkoly z oblasti zeměpisu u Emila Holuba, souboj u středověkého panoše, sehrání divadla u Elišky Přemyslovny na téma „vražda sv. Václava“, prokázání přírodopisných poznatků u Alfonse Muchy, vyražení vlastní pečeti, využití vědomostí ze všeobecného přehledu u Jana Amose Komenského a také úkoly z občanské výchovy plněné u sv. Václava. Díky pražské cestovní kanceláři jsme se mohli s dětmi vrátit do dávné i nedávné minulosti naší země a zužitkovat naše dosud získané vědomosti, případně nabýt nových. Na závěr jsme také dostali příležitost ke společnému focení s historickými osobnostmi. Pak už nás čekal jen rychlý a příkrý sestup z Řípu a návrat domů. Kupodivu nám ten den v rámci možností přálo i počasí, kdy jediným zádrhelem byla poměrně velká zima, ale bez sněhu a deště. Akci proto můžeme hodnotit jako zdařilou a pro děti přínosnou.

Markéta Kaslová

Exkurze na Říp

ŠTAFETOVÝ POHÁR - okresní kolo

Okresní kolo v minikopané