Přednáška o práci s elektronovým mikroskopem

Jak se již stalo pěknou tradicí, pořádá naše škola ve spolupráci s doc.Františkem Weydou přednášku pro žáky 7. ročníku na téma „Práce s elektronovým mikroskopem“. Nejinak tomu bylo i letos 23. listopadu. Žáci se seznámili s rozdíly mezi transmisním elektronovým mikroskopem /TEM/ a skenovacím elektronovým mikroskopem /SEM/. Pan docent dětem vysvětlil i náročnou přípravu preparátu pro elektronový mikroskop, použití speciálních řezaček s diamantovými noži na krájení ultratenkých řezů pro přípravu preparátů určených k tomuto druhu pozorování.

Zajímavostí pro nás bylo, že první elektronový mikroskop sestrojil v roce 1931 Dr. Ernst Ruska, ale za tento vynález získal Nobelovu cenu za fyziku až v roce 1986.

V druhé části přednášky děti zhlédly přírodovědný dokument o životě bezobratlých v malé tůňce. Spoluautorem tohoto dokumentu s názvem Louže je doc. Weyda. Do pořadu byly zařazeny snímky pořízené právě elektronovým mikroskopem.

Chtěla bych velmi poděkovat panu docentovi za jeho snahu přiblížit svět profesionální vědy nám - přírodovědcům amatérům.

Lenka Křížová

Preventivní program