Nový projekt: Páťáci vítají prvňáky

Prázdniny skončily, a tak všichni školáci zamířili zpět do škol. Velká změna v životě nastala všem prvňáčkům, kteří vstoupili do školy úplně poprvé. Abychom jim usnadnili tento velký životní krok, rozhodli jsme se jim v tom pomoci. A tak naši páťáci – ostřílení školáci, nejstarší na 1. stupni – přišli za našimi nejmenšími a nabídli v prvních dnech „své služby“. Navštívili děti ve třídě, představili se a začali pomáhat: s uklízením věcí do aktovky, orientací po škole, odváděním do šatny po vyučování. Druhý den ráno na ně opět čekali a odvedli je do šatny a do třídy.

Prvňáčkové je za to odměnili návštěvou v pátých třídách a slíbili, že se přijdou pochlubit, až se ve škole naučí něco nového.

I když jsme tuto akci vyzkoušeli na naší škole poprvé, podle ohlasu p. učitelek i malých školáků byli všichni nadšeni a ocenili tuto pomoc. Páťáci si zase uvědomili, jak mohou být užiteční a přispět svým přístupem k utváření a upevňování vzájemných dobrých vztahů nejen mezi svými vrstevníky, ale i mezi staršími a mladšími spolužáky, a tak se velkou měrou podílet na pohodové atmosféře u nás ve škole.

Tím tato spolupráce nekončí. Během roku jistě bude spoustu příležitostí, jak pokračovat a těm nejmenším pomáhat.

A nakonec několik postřehů samotných páťáků:

„Líbí se mi, že se do toho všichni zapojili a spolupracují.“ R. Preislerová

„Vzpomněl jsem si na svou první třídu. Jsem rád, že jsem si našel nového kamaráda a mohu ho chránit.“ A. Souček

„Jsem rád, že se prvňáci necítí sami.“ P. Smetana

„Líbilo se mi, jak jsme jim nosili tašku a uklízeli věci do aktovky, chtěli si hodně povídat. Překvapilo mě, jak jsou malí.“ D. Petřík

„Pomohla jsem orazítkovat sešity, uklidit penál a úkolníček do aktovky.“ K. Šefarová

„Letos byl začátek roku jiný, bylo tu něco nového. Pan učitel nám sdělil, že budeme pomáhat prvňákům. Byli jsme je uvítat a mnozí jsme se skamarádili.“ D. Hajžman

„Můj prvňák byl hodně šikovný a mně skoro nepotřeboval. I tak to je skvělý nápad a jsem rád, že vznikl.“ J. Šnajdr

„Já jsem z Ukrajiny a pomáhal jsem dívce z Ukrajiny, a tak jsme si dobře rozuměli. Pomáhal jsem jí nadepsat sešity a přinesl přihlášku na kroužek.“ R. Bratko

„Na závěr jsme si společně zazpívali. Projekt se mi líbil, protože mě baví práce s malými dětmi.“ A. Žižková

„Uvědomil jsem si, jak je pomoc druhým důležitá.“ J. Pytel

„Projekt se mi líbil, protože je to krásné setkání velkých s malými, a to doporučuji i dalším generacím.“ A. Navrátil

Mgr. Martina Fornouzová
Školní metodik prevence na 1. st.

FOTOGALERIE - páťáci vítají prvňáky

UKLIĎME ČESKO (5. ročník)NEW