Exkurze do plzeňského podzemí a pivovarského muzea v Plzni

Na přelomu února a března navštívili naši žáci 8. ročníku plzeňské podzemí a pivovarské muzeum v Plzni.

V průběhu prohlídky pivovarského muzea měli žáci možnost poznat historii pivovarnictví v Plzni pod střechou právovárečného domu z 15. století. Taktéž mohli nahlídnout pod roušku tajemství starodávných strojů, které hrály svou roli ve výrobě piva v minulosti. Muzeum ale skrývalo i vzhled a proměnu samotných hostinců v průběhu staletí. V polovině prohlídky na žáky čekal krátký film, který pojednával o výrobě dřevěných sudů, ve kterých se pivo uchovává na mnohých místech dodnes. Nejvíce žáky upoutalo právě ono instruktážní video a bohatá sbírka historických sklenic plzeňského pivovaru.

Skupiny žáků poté pokračovaly do plzeňského podzemí, díky němuž měli žáci možnost poznat Plzeň z jiného úhlu, než jsou doposud zvyklí. Čekala nás spleť chodeb a sklepů, kde se v dřívějších dobách odehrávala část života Plzeňanů. Sklepy byly důležité pro uchování takřka všeho jídla a pití. Žáci mohli taktéž vidět několik hlubokých studen, dozvěděli se o jejich účelu v minulosti a dnes. Na celé prohlídce se žáci potkávali s minulostí Plzně – původ plzeňského znaku (např. kde se zde vzal velbloud?), boje Plzně ve třicetileté válce, archeologické nálezy v průběhu staletí v Plzni.

Za vyučující dějepisu Eliška Fialová

ŠTAFETOVÝ POHÁR - okresní koloNEW

UKLIĎME ČESKO (5. ročník)