Pořad Poslední Přemyslovci

Dne 1. 11. navštívil naši školu pan Libor Marek, historik, který se studiu této panovnické dynastie věnuje již několik let. Na žáky sedmých tříd čekala velmi zajímavá prezentace doplněná o různé detaily ze života posledních Přemyslovců.

Všichni přítomní se dozvěděli spoustu informací o Václavu I., Přemyslu Otakarovi I., Václavu II., Přemyslu Otakarovi II. a Václavu III. Během hodinové přednášky byli žáci aktivně zapojováni do programu. Zjistili spoustu nových poznatků o posledních Přemyslovcích, například některé překvapila zmínka o tom, že Přemyslovci dosahovali výšky kolem 170 centimetrů, byli atletické postavy, u některých se prý dokonce prokázala i snědší pleť.

U Václava III. žáky velmi zaujalo, že jeho smrt nebyla nikdy objasněna. Po zhlédnutí krátkého videa se pokoušeli alespoň hádat, kdo by oním vrahem mohl být. Děti velmi bavilo postupovat jako detektivové, ale čekala je ještě zajímavější část programu – vyzkoušení zbroje rytířů a také středověkých zbraní. Některým se až podlamovala kolena, když si na vlastní kůži vyzkoušeli tíhu meče či celé výzbroje. Kromě výzbroje s sebou pan Marek přivezl i středověké listiny a mince, které si všichni prohlíželi.

Žáci se shodli, že se jim program velmi líbil a byl pěkně připraven. Avšak největším zážitkem byla možnost vyzkoušet si středověkou zbroj a zbraně.

Veronika Felixová, Andreas Ritter, Robin Mareš (7. C)
spolupráce: Mgr. Jitka Šestáková

ŠTAFETOVÝ POHÁR - okresní kolo

Okresní kolo v minikopané