Adopce na dálku® ADCH Praha

Naše škola ve spolupráci s Radou rodičů sponzoruje ugandskou dívku Fionu

Podmínky a pravidla   Školní systém v Ugandě

Dopis z jara 2011

Vážení přátelé,

já i moje rodina vám zasíláme mnoho srdečných pozdravů z Ugandy. Děkuji vám za vaši podporu během mého studia. U nás vUgandě nedávno proběhly prezidentské volby, jedním z kandidátů byla i žena.

V naší škole se toho hodně změnilo. Máme nové moderní prostory i vybavení. Brzy nás čekají zkoušky.

Přijměte prosím ode mě pozdravy s přáním všeho nejlepšího pro vás i vaše rodiny.

Vaše vděčná dcera ("na dálku")         Fiona

Fionino vysvědčení 2010

Dopis ze srpna 2010

adopce na dálku

Vážení přátelé,

píši vám, abych vám poděkovala za peníze na školné i za ostatní školní věci, které jste mi zaplatili. Zatímco v minulé škole jsme měli čtyři předměty, v nové škole se učíme již dvanáct předmětů.

V srpnu se celá země naposledy rozloučila s naším prezidentem. Byl pohřben se všemi poctami, protože se velmi zasloužil o nezávislost země.

Děkuji vám za váš zájem a vaši podporu.

Dopis z května 2010

Vážení přátelé z Rady rodičů při Základní škole v Přešticích,

píšu vám z Ugandy, jsem ráda, že vás mohu informovat o tom, že v únoru adopce na dálku letošního roku jsem nastoupila na střední školu a jsem šťastná, že mohu pokračovat ve studiu. Děkuji vám za vaši podporu. Moje maminka i celá moje rodina vám jsou velmi vděčni za vaši pomoc. Moje sestra je ve stejné škole jako já.

Posílám srdečný pozdrav všem

Fiona Nalubowa

Dopis ze srpna 2009

Vážení přátelé,

posílám Vám srdečné pozdravy. Děkuji Vám, že podporujete moji školní docházku. S radostí Vám oznamuji, že letos budu končit základní školu. Připravuji se na závěrečné zkoušky. Také se těším na Vánoce, kdy se sejde celá rodina.

Přeji všem šťastné a veselé vánoční svátky.

Fiona

Fionino vysvědčení 2009

adopce na dálkuDopis z března 2008

Fiona nám posílá pozdrav z Ugandy a je ráda, že nám zase píše dopis. Ptá se, jak se máme, ona se má dobře. V Ugandě začalo pršet.

Od prosince do února tam byly prázdniny. O Vánocích jela za maminkou. doth změnila školu.

Fiona postoupila do vyššího ročníku, děkuje za to, že jí umožňujeme, aby mohla chodit do školy, protože jí platíme školní poplatky.

Fiona nám poslala 13.9.2007 dopis

Děkuje v něm za dárky, které jsme jí poslali – pera, pastelky, knihy,  míč, zvýrazňovače a gumy. Byla za ně velmi šťastná. Je v pořádku. Složila roční zkoušky a začínají jí prázdniny. Bude pracovat a opakovat si z knih.

Počasí  v Ugandě je dobré. Prší, ale ne moc.

Fiona se zase těší na Vánoce.

adopce na dálkuFionino vysvědčení

Máme to z Čech daleko k rovníku, kde leží Uganda. Ale neměli bychom mít daleko k lidem, kteří tam žijí.
 Rozdíl v čase ukazovaném našimi a ugandskými hodinkami je pouhé dvě hodiny. Rozdíl mezi historickými dobami, ve kterých žijeme, je pro některé obyvatele Ugandy mnohem, mnohem větší.
Zvykli jsme si brát některé věci jako samozřejmé, například, že děti chodí do školy a nemají hlad. Zvykli jsme si na to, že hračky pro naše děti je možné koupit. Zvykli jsme si na to, že naše děti mají zajištěnou lékařskou péči, kterou nemusí platit. V Ugandě je tohle všechno jinak.
Studenta Vysoké školy Ekonomické v Praze Lenka Černá pobývala téměř celý rok  v Ugandě. Kromě toho, že zde učila děti na vesnické škole, nastartovala a zorganizovala projekt na pomoc ugandským dětem. Poté několik let řídila projekt Adopce na dálku® při Arcidiecézní charitě Praha.
Přečtěte si, co o Ugandě napsala na začátku svého pobytu:

"Moji drazi,
tak jsem stravila skoro 5 dni praci na vesnici, nedaleko mista, kde ucim a kde jsem puvodne bydlela. Mym ukolem bylo vyplnit formulare, ktere jsem vytvorila na pocitaci - tzn. vsechny informace detech, pro ktere se budeme snazit najit v Cechach sponzory.
Myslim, ze za techto par dni jsem se naucila vic nez za rok skoly. adopce na dálkuVidela jsem neuveritelne strasne podminky, ve kterych lide ziji. AIDS radi a zabiji. Videla jsem lidi v poslednim stadiu AIDS, jak sedi pred hlinenou chatrci, ktera je na spadnuti a kolem jsou 3 deti, ktere musi nekde sehnat jidlo a penize. V jedne rodine bylo nejstarsimu 9 let. Tyhle deti ani nechodi do skoly, jsou podvyzivene a jejich obleceni z nich primo pada, jak je roztrhane. JEjich pribuzni uz davno umreli na AIDS. Jsou tu vesnice, kde clovek sotva najde lidi v produktivnim veku, zbyvaji jenom deti a stari lide. Tak jsem tyhle dny chodila s mistnim pastorem od domu k domu (rodiny byly predem peclive vybrany, pro zacatek chceme pomoci jenom tem nejchudcim) a zjistovala jsem informace o detech a rodinach - nekdy poradne zajimava story, polygamie, rozvody jsou tu bezne. Clovek muze vystopovat, jak se AIDS pekne siri. Napr. jsem videla umirajici zenu, jeji prvni manzel uz davno zemrel, jeji bratri a cela rodina taky a druhy manzel, ktery se s ni
adopce na dálku rozvedl a nasel si dalsi 2 zeny, tak nakazil dalsi lidi a jedna jeho zena a par deti take umrely na AIDS.
O moji bezpecnost se nemusite bat, tito lidi jsou neskodni a jsou neskonale vdecni, ze se jim snazim pomoct. Cely vikend me doprovazel pastor a dalsi 3 lidi, takze to bylo bezpecne. Jinak se mam dobre, pracuju, sec to jde a taky ctu knizky o ekonomii a rozvojovych zemich (ty jsem objevila ve svem novem pokoji), tak alespon tolik nevypadnu z uceni ;-) dalsi
vikend bude oficialni ukonceni skolniho roku, tak se tesim, budou prazdniny a budu se moc soustreditna jinou praci.
Je tu porad krasne pocasi, nemuzu tomu verit, slunicko kazdy den, 27 stupnu - tohle nemuzou byt Vanoce!!! Asi se mi bude strasne styskat, musim to nejak prezit ;-))Mejte se vsichni krasne, dam vam vedet, az dostaneme oficialni povoleni k tomu zacit sponzorovat deti - vim, ze plno z vas se chce zapojit. Mam z toho strasnou radost. Pracujeme na tom. Napisu vam vsechny informace pozdeji."

BESEDA S LENKOU ČERNOU

adopce na dálku adopce na dálku

Přírodovědné bádání 2023/2024NEW

Akce lezeckého kroužku NEW